UCM300L24DC UCM300L24DC
Technical Specs
  • :: Material: black powder-coated steel enclosure
  • :: Dimmable with most low-voltage magneticdimmers (Dimmer minimum load must be met.)
  • :: Confirms to UL standard 1310 class 2 wiring
  • :: Primary and secondary auto-reset breaker
  • :: Input leads 18 AWG
  • :: Output leads 14 AWG
  • :: Leads maximum operating tempreture 105centigrade
  • :: Enclosure temperature does not exceed 65 at45 ambient when fully-loaded.
  • :: Wiring compartment has (2) 1/2” knockouts.
Applications
  • :: Compact design allows for installation in low profile applications.
  • :: Ideal for hard wired applications or when full range dimming is required.
  • :: Encapsulated with polyester resin for whisper- quiet operation.
Features
  • ETL Listed
  • 12V
  • 24V