R24V-5M-D5-P54-RGB R24V-5M-D5-P54-RGB
Technical Specs
  • :: Material: silicon copper membrane
  • :: LED: SMD5050 chip spaced 5/8" on center, 19 per foot, .23 was each
  • :: Dimmable using a magnetic driver
  • :: With RGB models controller controls all functionsincluding dimming
  • :: Cutting increment: can be cut every 4"
  • :: Working voltage: 24V DC (LED driver required)
  • :: 24V ribbons have longer run capabilitycompared to 12V.