SL-28W-30K-BZ-D SL-28W-30K-BZ-D
Technical Specs
  • :: Die-cast Aluminum with powder coat finish
  • :: Mounts flush on wall or 4" round weatherproof box
  • :: Can be installed with any standard LED dimmers (TRIAC types)
  • :: Dimming: Dimmable
  • :: Lens: Clear Lens
  • :: Lumens: 3400LM
  • :: Wattage: 28W
  • :: Voltage: 120VAC, 50/60Hz
  • :: Efficacy: 120LPW
  • :: Beam Angle: 120°
  • :: Power Factor: 0.90 ~ 0.97
  • :: Operating Temp: -40°F to 104°F
  • :: Color Rendering Index: CRI ≥ 80
  • :: Color Temp: 3000K/5000K
  • :: 7-year warranty
  • :: IP Rating: IP65, Wet Locations
Applications
Features
  • ETL Listed
  • Dimmable
  • Wet Location
  • CRI 80
Q & A
No questions posted yet for this product!
ACCESSORIES
Product NameDescription
image description
SL-PIR-BZ
image description
BRCH
SPEC
120V AC, 180º, 200W Max Load, OUTDOOR MOTION SENSOR (WHITE or BRONZE)
SL-PC
SPEC
120V AC, Optional Photocell Component for the above series security lights, Incl. WH & BR trims to match security light color